
-
Telefon
+48 61 28 35 462 -
Adres
Śrem, ul. Kochanowskiego 1
Wewnętrzna procedura bezpieczeństwa obowiązująca na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie w okresie organizowania zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19
Aktualności
- Cel procedury:
Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pobytu dzieci w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie.
- Zakres procedury:
Niniejsza procedura dotyczy:
- rodziców uczniów w wieku szkolnym, których dzieci korzystają z zorganizowanych przez szkołę zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem;
- uczniów szkoły korzystających z zorganizowanych przez szkołę zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem;
- nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne, opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z uczniem;
- pracowników obsługi szkoły oraz innych pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 Mikołaja Kopernika w Śremie świadczących pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19.
- Odpowiedzialność:
- Odpowiedzialnym za wdrożenie procedury i zapoznanie z nią rodziców, uczniów korzystających z zorganizowanych przez szkołę zajęć oraz pracowników szkoły jest dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły publikuje Procedurę na szkolnej stronie internetowej.
- Rodzice uczniów w wieku szkolnym, których dzieci korzystają z zorganizowanych przez szkołę zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem są zobowiązani do zapoznania się z Procedurą oraz złożenie Oświadczenia stanowiącego Załącznik nr 1 do Procedury potwierdzającego zapoznanie się z dokumentem o którym mowa w pkt. 3 ust. 1, najpóźniej w dniu objęcia dziecka zajęciami.
- Pracownicy zostają zapoznani z procedurą poprzez przyjęcie do wiadomości, wydanego w tej sprawie, Zarządzenia dyrektora szkoły.
- Rodzice uczniów w wieku szkolnym, których dzieci korzystają z zorganizowanych przez szkołę zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą.
- Pracownicy wykonujący pracę na terenie szkoły w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.
- Ogólne zasady organizacji zajęć na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie:
- Każda osoba przebywająca na terenie szkoły w momencie wejścia i wyjścia jest zobowiązana do dezynfekcji rąk, jak również po każdym kontakcie z inną osobą na terenie placówki.
- Wejście do budynku szkoły możliwe jest tylko wejściem głównym lub bezpośrednio wejściem na salę gimnastyczną.
- Na terenie szkoły zobowiązuje się wszystkich pozostających w bezpośrednim kontakcie do stosowania środków ochrony osobistej, zachowania dystansu społecznego miedzy sobą w każdej przestrzeni szkoły wynoszącego 1,5 m.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy, w miarę możliwości kadrowych, przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- W grupie może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Do przestrzeni tej nie wlicza się: ciągów komunikacji wewnętrznej oraz higieniczno-sanitarnych).
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców. Jednak nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639).
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
- Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
- Ogólne zasady postępowania dla rodziców, których dzieci których dzieci korzystają z zorganizowanych przez szkołę zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem:
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wejścia głównego szkoły z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzic poświadcza, w formie informacji stanowiącej Załącznik nr 2 do Procedury, aktualne numery telefonów kontaktowych, celem przygotowania szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami, i zobowiązuje się do niezwłocznego kontaktu ze szkołą, w przypadku, kiedy rozmowa inicjowana przez szkołę nie mogła być zrealizowana.
- Dziecko, które korzysta z zajęć musi być zdrowe – bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (codziennie, przed wyjściem z domu, rodzic wykonuje pomiar temperatury ciała oraz obserwuje dziecko pod kątem potencjalnych parametrów chorobowych: katar, kaszel, złe samopoczucie).
- Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, pracownik po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów dokonuje pomiaru temperatury ciała ucznia. Zgodę na dokonanie pomiaru wyraża rodzic wypełniając załącznik nr 3.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci, jeżeli w domu przebywa ktoś w kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzic powinien, zanim dziecko zostanie objęte zajęciami przez szkołę, wdrożyć je do przestrzegania podstawowych zasad higieny polegających na częstym myciu rąk wodą z mydłem i nie podawaniu ręki na powitanie, zasłanianiu ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu, unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Ogólne zasady postępowania nauczycieli w czasie organizowanych przez szkołę zajęć:
- Nauczyciel podczas zajęć przekazuje dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
- Nie organizuje wyjść poza teren szkoły.
- Usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Wietrzy salę, w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Zwraca uwagę oraz pilnuje, aby dzieci często i regularnie myły ręce, nie rzadziej niż 1 raz na godzinę, jak również za każdym razem przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Nauczyciele muszą przestrzegać zasad dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Zaleca się, aby nie przychodzić do jednostki systemu oświaty w biżuterii – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, itd., gdyż utrudniają prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk,
7.Ogólne zasady postępowania pracowników w czasie organizowanych przez szkołę:
- Przed przystąpieniem do pracy, po zakończeniu pracy oraz w trakcie pracy, nie rzadziej niż raz na godzinę, pracownicy zobowiązani są do umycia rąk.
- Mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund i odbywać się na zasadach szczegółowo opisanych w instrukcji mycia rąk wywieszonej w widocznym miejscu w łazienkach.
- Po skończonej pracy, wykonywanej w jednorazowych rękawiczkach, należy wyrzucić je do kosza na śmieci.
- Przy wejściu i wyjściu ze szkoły oraz w przypadku wykonywania czynności na terenie szkoły należy zdezynfekować ręce środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (minimum 60%).
- W trakcie wykonywania czynności pracowniczych szczególne znaczenie ma utrzymywanie czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
- Po zakończonej pracy nauczyciela z uczniami należy zdezynfekować sprzęty stanowiące wyposażenie tych miejsc.
- Szczegółowe zasady dezynfekcji sprzętów:
- Wszystkie sprzęty stanowiące wyposażenie sal lekcyjnych, ciągów komunikacyjnych, elementy powierzchni dotykowych, Placu Zabaw po zakończeniu pracy muszą zostać zdezynfekowane, zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi zawartymi w Instrukcji dezynfekcji sprzętów stanowiącej Załącznik nr 3 do Procedury.
- Pracownicy unikają nieuzasadnionego korzystania ze sprzętów będącego wyposażeniem szkoły.
- Dezynfekcja sprzętów służących do pracy odbywa się z zastosowaniem środka do dezynfekcji na bazie alkoholu (zawartość minimum 60%) dostępnego w pomieszczeniu socjalnym.
- Celem dezynfekcji sprzętów jest zapobieganie zakażeniu drogą kontaktową oraz zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.
- Sposób postępowania na wypadek zauważenia objawów choroby:
- Pracownik, który zauważył u siebie lub u dziecka objętego opieką, objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie zgłasza ten fakt Dyrektorowi szkoły.
- Dyrektor podejmuje dalsze kroki polegające na odizolowaniu pracownika/dziecka z podejrzeniem choroby w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, przy czym w przypadku dziecka wyznacza pracownika, który będzie sprawował w tym czasie opiekę nad nim. Musi być zapewnione minimum 2 m. odległości osoby odizolowanej od innych osób.
- Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem w czasie izolacji w wyznaczonym miejscu, jest zobowiązany do założenia środków ochrony osobistej znajdujących się na wyposażeniu tego gabinetu.
- Dyrektor szkoły, korzystając z danych zebranych w Oświadczeniu stanowiącym Załącznik nr 2 do Procedury, o zaistniałej sytuacji, bezzwłocznie zawiadamia rodziców dziecka, a w przypadku pracownika: PSSE w Śremie bądź inne podmioty – w zależności od stanu zdrowia pracownika.
- W przypadku potwierdzenia choroby pracownika/dziecka, Dyrektor powiadamia pozostałe osoby, które miały kontakt z chorym.
- Pracownik/rodzic dziecka, którzy, będąc w domu, zaobserwowali u siebie/dziecka objawy chorobowe mogące świadczyć o zarażeniu wirusem Covid – 19 i są diagnozowani w tym kierunku, lub posiedli wiedzę, iż mieli kontakt z osobą chorą, niezwłocznie powiadamiają o tym fakcie, drogą telefoniczną Dyrektora szkoły, który podejmuje stosowne kroki.
Załączniki:
Do niniejszej procedury dołączone są następujące załączniki:
- Załącznik nr 1 – Oświadczenia rodzica potwierdzające zapoznanie się z Wewnętrzną procedurą bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie w okresie organizowania zajęć w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19.
- Załącznik nr 2 – Informacja o aktualnych numerach telefonów kontaktowych z rodzicem dziecka.
- Załącznik nr 3 – Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała dziecka.
- Załącznik nr 4 – Instrukcja dezynfekcji sprzętów.
- Załącznik nr 5 – Jak skutecznie dezynfekować ręce ?
- Załącznik nr 6 – Jak skutecznie myć ręce ?
- Załącznik nr 7 – Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ?
- Załącznik nr 8 – Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice ?
………………………………………………………
(podpis dyrektora)
Załącznik nr 1
Oświadczenie
Ja, niżej podpisany, rodzic ucznia:
……………………………….…………………………………… (imię i nazwisko dziecka )
uczestnika zajęć organizowanych przez szkołę oświadczam, że zapoznałem się z Wewnętrzną procedurą bezpieczeństwa obowiązującą na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie w okresie organizowania zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji z nauczycielem w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 oraz zobowiązuję się do przestrzegania zapisów w niej zawartych.
Śrem, ……………………. …………………………………………….
data czytelny podpis składającego oświadczenie
Załącznik nr 2
Informacja o aktualnych numerach telefonów kontaktowych celem przygotowania szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami:
Kontakt z matką dziecka: telefon prywatny……………………………………………………
Telefon służbowy lub do zakładu pracy: ………………………………..
Kontakt z ojcem dziecka: telefon prywatny……………………………………………………
Telefon służbowy lub do zakładu pracy: ………………………………..
Telefon do członka rodziny nr 1 upoważnionego przez rodziców do kontaktu w w/w sprawie (proszę podać stopień pokrewieństwa oraz imię i nazwisko osoby):
…………………………………………………………………………………………………
Telefon do członka rodziny nr 2 upoważnionego przez rodziców do kontaktu w w/w sprawie (proszę podać stopień pokrewieństwa oraz imię i nazwisko osoby):
…………………………………………………………………………………………………
Zobowiązuję się, w przypadku próby nawiązania przez szkołę połączenia telefonicznego z numeru 61 28 35 462 do natychmiastowego oddzwonienia pod wskazany numer telefonu.
Śrem, ……………………. …………………………………………………………
data czytelny podpis składającego oświadczenie
Załącznik nr 3
Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała dziecka
Ja, niżej podpisany, rodzic ucznia:
……………………………….…………………………………… (imię i nazwisko dziecka )
uczestnika zajęć organizowanych przez szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie wyrażam/nie wyrażam zgody * na pomiar temperatury ciała mojego dziecka, jeżeli zaistnieje konieczność, w przypadku wystąpienie niepokojących objawów chorobowych.
Śrem, ……………………. …………………………………………………………
data czytelny podpis składającego oświadczenie
* niepotrzebne skreślić
Załącznik nr 4
Instrukcja dezynfekcji sprzętów i powierzchni:
- Dezynfekcji podlegają wszystkie sprzęty stanowiące wyposażenie sali oddziału przedszkolnego, ciągów komunikacyjnych, elementy powierzchni dotykowych, Placu Zabaw i narzędzia, które były używane przez pracownika w trakcie pracy w tym szczególnie: takie powierzchnie, jak np. biurka, stoły, klamki itp., z których korzystano danego dnia.
- Pracownik przystępuje do dezynfekcji w gumowych rękawiczkach ochronnych.
- Dezynfekcja odbywa się poprzez dokładne spryskanie sprzętu lub powierzchni płynem do dezynfekcji o minimalnej zawartości alkoholu 60%.
- Płyny dezynfekujące dostępne są dla pracowników w pomieszczeniu gospodarczym. Za uzupełnianie zapasów odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
- Po zdezynfekowaniu sprzęty i narzędzia muszą zostać odłożone na swoje miejsce.
- Po zakończonej dezynfekcji pracownik ściąga i wyrzuca do kosza na śmieci rękawiczki jednorazowe.